FAQ

 

 

 

Pielęgnacja świeżego tatuażu:

Bezpośrednio po zrobieniu obszar tatuowany jest lekko zaczerwieniony: to normalny stan, spowodowany podrażnieniem. Po pół godzinie podrażnienie powinno zacząć schodzić. Zdarza się jednak, że utrzymuje się nawet do 2 dni; wszystko zależy od wrażliwości skóry. Wzór tatuażu bezpośrednio po naniesieniu ma bardzo intensywne kolory, jednak w miarę przenikania w głąb skóry zaczynają one blednąć.

Dzieje się tak dlatego, że tusz najpierw jest w zewnętrznej warstwie skóry i potrzebuje trochę czasu, żeby przeniknąć w głąb naskórka. Następnego dnia powierzchnia jest trochę pomarszczona, ponieważ zaczyna się formować strupek. Po 3-4 dniach skóra zaczyna się złuszczać. Po około tygodniu, gdy zejdą już strupki, rozpoczyna się proces regeneracji naskórka, a tatuaż zaczyna wyglądać tak, jak powinien. Skóra w jego okolicach będzie trochę podrażniona i wrażliwa. Do czasu jej powrotu do naturalnego stanu trzeba ściśle stosować się do zaleceń tatuażysty. 

Zazwyczaj należy przestrzegać nastepujących zasad:  

  • po upływie dwóch godzin zdjąć opatrunek, ostrożnie umyć tatuaż letnią wodą z mydłem, delikatnie osuszyć i posmarować tatuaż maścią "BEPANTHEN" lub "ALANTAN PLUS", nie zakładać żadnych dodatkowych opatrunków,
  • tatuaż powinno się smarować maścią trzy do czterech razy dziennie przez okres około dwóch tygodni, aż do zagojenia się tatuażu,
  • nie wolno dopuścić do nadmiernego wysychania gojącego się tatuażu,
  • nie wolno zdrapywać pojawiających się strupków, gdyż zejdą same stopniowo,
  • najważniejszą rzeczą jest zachowanie czystości, aby tatuaż zagoił się prawidłowo,
  • ważne jest, aby świeży tatuaż nie był poddawany na długotrwałe działanie wody, podczas kąpieli należy uważać aby tatuaż był chroniony przed bezpośrednim kontaktem z wodą,
  • zabrania się długich kąpieli, uczęszczania na basen, korzystania z sauny i solarium przez okres około 1,5 miesiąca,
  • nie wolno wystawiać świeżego tatuażu na działanie promieni słonecznych,
  • nie wolno drapać tatuażu i pozwalać, aby dotykały go inne osoby,
  • dzień po wykonaniu tatuażu nie powinno spożywać się alkoholu ani żadnych używek. 
     

Maść zalecaną do pielęgnacji świeżego tatuażu można zakupić w aptece. Polecam ALANTAN PLUS                 


Jak zdecydować się na pierwszy tatuaż? 

Pierwszą i najważniejszą sprawą przy wyborze pierwszego wzoru na ciele jest powód robienia tatuażu. Czy jest nim chęć bycia modnym? Czy może masz pomysł, ideę czy postać, którą chcesz uwiecznić na swojej skórze? Czy po prostu szukasz ładnej dekoracji dla swojej skóry, mającej sprawić, że poczujesz się atrakcyjniejszą osobą? Powody można wymieniać w nieskończoność. Jeśli posiadasz jakiś obraz lub pomysł w swojej głowie, sprawa będzie prosta. Wystarczy, że przedstawisz je artyście. Pamiętaj, że powinieneś skonsultować swój pomysł z osobą, która będzie tatuować wzór na twojej skórze nawet wtedy, gdy jesteś całkowicie pewny odnośnie wzoru. Dlaczego? Otóż dlatego, że wzór będzie inaczej wyglądał na kartce papieru, a inaczej na skórze. Wiele detali może zniknąć lub wyblaknąć z upływem lat. Twoje ciało może się zmienić, twoja skóra może stracić elastyczność, a to również wpływa na wygląd tatuażu. Są jednak sposoby, aby zminimalizować tego typu ryzyko, a twój artysta pomoże ci zachować oryginalny pomysł i uwiecznić go na twojej skórze.

Chcesz mieć tatuaż, ale nie wiesz, od czego zacząć? To zrozumiałe, jest tyle stylów i technik tatuowania. Zadaj sobie następujące pytania: czy chcę, aby mój tatuaż był dziełem sztuki? Wyjątkowym obrazem? Czy ma przyciągać uwagę wszystkich wokół pomysłem i mistrzostwem wykonania? Czy ma to być raczej coś osobistego, przeznaczonego tylko dla ciebie i kilku najbliższych ci osób? Czy możesz pokazywać tatuaż w miejscu pracy, czy raczej musisz go zakrywać? Jakiego rodzaju tatuaże ci się podobają, czy są to tribale, sentencje, portrety, motywy celtyckie, orientalne, demony, potwory, kwiaty, czarne, kolorowe itd. 

 

Czy tatuowanie jest bolesne? 

Odczuwanie bólu to kwestia bardzo indywidualna. Ja osobiście nie uważam tatuowania za bolesne doświadczenie, raczej coś w stylu uczucia niepokoju czy dyskomfortu. W niektórych sytuacjach tatuowanie może być nawet dziwacznie przyjemne. Generalnie rzecz biorąc, wszystko zależy od miejsca, na którym ma się znaleźć tatuaż.

Najmniej bolesne jest tatuowanie bicepsów, przedramion, górnej części pleców i ramion oraz dużej powierzchni nóg. Te części ciała, na których skóra jest wrażliwsza i zawiera więcej zakończeń nerwowych, będą boleć bardziej. Przykładowo mogą to być: szyja, twarz, wewnętrzna część ramion i przedramion, nadgarstki, pachy, piersi, lędźwie i obszar wzdłuż kręgosłupa. Jeśli zdecydujesz się na tatuaż na dłoniach lub podeszwach stóp, musisz liczyć się z piekielnym bólem, a sam tatuaż zblednie lub wytrze się w tych miejscach w ciągu kolejnych kilku lat.

.


Czy przed robieniem tatuażu mogę zażyć leki przeciwbólowe lub strzelić drinka "na znieczulenie"? 

Absolutnie nie. Alkohol i leki mogą wpływać na gęstość krwi, a co za tym idzie - utrudniać przyjmowanie tuszu przez skórę. Jeśli chcesz, by czerń wyglądała jak czerń, a czerwień jak czerwień itd., nie pij ani nie bierz żadnych leków czy narkotyków w dniu tatuowania. Przez CAŁY dzień. To oznacza również rezygnację z uczczenia faktu posiadania tatuażu suto zakrapianą imprezą.


Czy tatuator poda mi jakiś środek znieczulający lub lek przeciwbólowy? 

Nie - z tego samego powodu, dla którego nie wolno ci pić alkoholu. Poza tym "ból" będzie utrzymywał się tylko na skórze, w miejscu tatuowania. Zaufaj mi, wytrzymasz bez środków przeciwbólowych. Często ból głowy czy siniak potrafi boleć bardziej niż tatuaż.


Czy tusz jest bezpieczny dla mojej skóry? 

Większość tuszy używanych obecnie jest bardzo łagodna dla skóry; posiadają atesty odpowiednich instytucji. Jednym z najpopularniejszych czarnych tuszy na rynku jest produkt o nazwie Kuro Sumi, który jest bardzo gładki i doskonale nadaje się do profesjonalnego cieniowania, zwłaszcza portretów. Tusze kolorowe są dostępne w tysiącach wariantów. Przyjmuje się, że to czerwony tusz stwarza największe ryzyko reakcji alergicznej, zwłaszcza u osób skłonnych do alergii skórnych lub posiadających wrażliwą skórę. Jednakże żaden z obecnie dostępnych na rynku produktów nie jest groźny dla skóry sam z siebie. Prawdziwe zagrożenie stanowić może infekcja, dlatego niezwykle ważne jest używanie sterylnych narzędzi i przestrzeganie instrukcji, jakich udziela tatuażysta po zakończeniu pracy. Należy dbać o tatuaż przez pierwsze dwa tygodnie, aby zapobiec powikłaniom, jakie mogą być efektem zaniedbania. 


Czy istnieją przeciwwskazania lekarskie do wykonania tatuażu, o których należy poinformować tatuażystę przed jego wykonaniem? 

Tak. Należą do nich choroby serca, padaczka, zawał mięśnia sercowego, hemofilia, choroby układu immunologicznego (np. HIV, zapalenie wątroby), nadciśnienie, cukrzyca, poważne choroby skórne (np. łuszczyca), alergie na kremy i balsamy. Studia tatuażu i większość prywatnych tatuażystów zawsze prosi o wypełnienie formularzu, który ma na celu wyeliminowanie prawdopodobieństwa posiadania tego typu chorób przez osoby planujące tatuaż.


Czy mogę zrobić sobie tatuaż będąc w ciąży lub karmiąc piersią? 

Zazwyczaj odradza się tatuaż kobietom ciężarnym. Wprawdzie nie dowiedziono, że może on zaszkodzić w jakikolwiek sposób dziecku, jednakże organizm matki poświęca większość energii na utrzymanie dziecka w dobrym zdrowiu, więc może być osłabiony. Skóra kobiety ciężarnej może zachować się zupełnie inaczej, niż można oczekiwać, wzrasta ryzyko bliznowacenia. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym uzyskaniu dobrego tatuażu (poza dobrym artystą, który go wykona), jest to, na ile dobrze się on zagoi. Jeśli tatuowane miejsce pokryje się bliznami lub zostanie zainfekowane - niewiele da się potem zrobić, by to naprawić.

Ciało kobiety karmiącej jest w podobnym stanie fizjologicznym, jak kobiety ciężarnej. Zaleca się wstrzymanie z decyzją o tatuażu przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy karmienia. Najbezpieczniej jest poczekać przynajmniej rok, ale w niektórych przypadkach można dopuścić wykonanie niewielkiego wzoru w dogodnym miejscu. 


Czy tatuaż ukryje niedoskonałości skóry lub blizny? 

Niestety, skóra pokryta bliznami nie nadaje się do tatuowania. Jeśli są to jasne, cieniutkie ryski i nie występują w jednym skupisku, nie zaburzą całości wzoru, ale większa blizna, posiadająca gładką, błyszczącą powierzchnię, nie przyjmie tuszu. 

Możesz wierzyć lub nie, ale samo tatuowanie może uszkodzić twoją skórę. Dobry artysta wie, jak głęboko wprowadzić igłę i ile razy można pracować w tym samym miejscu bez rozrywania skóry. Blizny mogą pojawić się również na etapie gojenia się tatuażu lub wskutek infekcji. Dlatego tak ważne jest, by absolutnie pod żadnym pozorem nie złuszczać ani nie zrywać gojącego się tatuażu


Mam piegi i pieprzyki. Czy mogę zrobić sobie tatuaż? 

Jak najbardziej. Niektórzy artyści boją się piegów czy pieprzyków, ale nie ma ku temu potwierdzonych przeciwwskazań lekarskich. Piegi i pieprzyki to tylko nagromadzenie się pigmentu w skórze. Z drugiej strony większe pieprzyki i znamiona posiadają zakończenia naczyń krwionośnych, w związku z czym powinno się zostawić je w spokoju. Identycznie sprawa się ma z dużymi znamionami, zwłaszcza wypukłymi, posiadającymi nieregularne kształty i kolor. Nie oznacza to jednak, że miejsce zrobienia tatuażu musisz uzależniać od faktu posiadania znamion i pieprzyków - tatuażysta po prostu je ominie.


Czy mój tatuaż zblednie? Kiedy to nastąpi? 

Wszystkie tatuaże bledną z upływem czasu i do pewnego stopnia. Jednak jeśli tatuaż jest wykonany przez dobrego artystę, używającego dobrego tuszu, nie powinien zblednąć bardziej, niż do pewnego momentu. Ostatecznie czarny wzór przybierze odcień ciemnoszary czy ciemnobłękitny, ale pozostanie wyraźny i rozpoznawalny. Duży wpływ na wygląd tatuażu z upływem lat ma typ twojej skóry - u niektórych osób skóra po prostu lepiej trzyma tusz.


Czy można poprawić stary tatuaż? 

Oczywiście! Każdy blednący tatuaż można poprawić świeżą warstwą tuszu, ale nie zaleca się regularnego poprawiania tatuażu co kilka lat. Wzrasta wówczas ryzyko bliznowacenia. Stare wzory można również przerobić w nowe, kolory pokryć czarnym tuszem, jaszczurki zmienić w lilie, a giganty w myszy. Właściwie nie ma ograniczeń odnośnie tego, co można przerobić, uratować czy ulepszyć.


Boję się, że mój tatuaż mi się znudzi lub że będę żałować po jego zrobieniu. 

Decyzja o wykonaniu tatuażu powinna być decyzją dobrze przemyślaną. Nie zaleca się robienia tatuaży pod wpływem impulsu, chwili. Jest to ozdoba, którą będziemy nosić (przynajmniej w założeniu) do końca życia, dlatego decyzja o tatuażu powinna być dojrzała i poważna. Identycznie sprawa ma się z samym wzorem, który chcemy mieć na skórze. Z tego też powodu każdy szanujący się salon czy artysta unika wykonywania tatuaży osobom niepełnoletnim lub też takim, które podchodzą do sprawy niepoważnie. Często można spotkać się również z tym, że tatuażysta odmawia wykonania jakiegoś typu wzoru lub tatuowania w jakimś miejscu na ciele - powodowane jest to troską o dobro tatuowanej osoby. Jeśli nie jesteś pewny tego, że chcesz mieć tatuaż i nie potrafisz podać konkretnego, poważnego powodu, dla którego chcesz go mieć - nie rób go w ogóle. Musisz pamiętać również o tym, że ewentualne usunięcie tatuażu jest bardzo bolesne i kosztowne, a w wielu przypadkach i tak nie udaje się usunąć go całkowicie.